Konferencja inaugurująca projekt
- Szczegóły
- Kategoria: Klaster ig
- Opublikowano: niedziela, 07, marzec 2010 19:31
- Odsłony: 9175
Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w dniach 25-26 marca 2010r. (czwartek - piątek) w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej, k. Rzeszowa zorganizował I Konferencję pt. ,,Współczesne trendy funkcjonowania uzdrowisk - klastering'' w ramach ponadregionalnego projektu Innowacyjny Klaster Zdrowie i Turystyka „Uzdrowiska – Perły Polski Wschodniej”.
Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w dniach 25-26 marca 2010r. (czwartek - piątek) w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej, k. Rzeszowa zorganizował I Konferencję w ramach ponadregionalnego projektu Innowacyjny Klaster Zdrowie i Turystyka „Uzdrowiska – Perły Polski Wschodniej”.
Hasło konferencji: „Uzdrowiska źródłem rozwoju Polski Wschodniej”
Patronat Honorowy
JM Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
prof. dr hab. inż. Tadeusz Pomianek
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Pan Zygmunt Cholewiński
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Pan Adam Jarubas
Uczestnicy konferencji
Konferencja adresowana jest do obecnych i potencjalnych uczestników Innowacyjnego Klastra Zdrowie i Turystyka z Polski Wschodniej:
-
przedstawicieli władz samorządowych województw, gmin i powiatów uzdrowiskowych,
-
przedstawicieli przedsiębiorstw uzdrowiskowych i placówek medycznych z miejscowości uzdrowiskowych,
-
przedstawicieli przedsiębiorstw turystycznych i świadczących usługi dla turystów i kuracjuszy, działających w uzdrowiskach Polski Wschodniej,
-
przedstawicieli organizacji pozarządowych z gmin uzdrowiskowych,
-
przedstawicieli mediów regionalnych i ogólnopolskich,
-
naukowców szkół wyższych Polski Wschodniej zajmujących się problematyką rozwoju regionalnego, gospodarką turystyczną, balneologią itp.
Cel konferencji
Celem konferencji jest:
-
promocja projektu Innowacyjny Klaster Zdrowie i Turystyka „Uzdrowiska – perły Polski Wschodniej”,
-
integracja środowiska przedsiębiorców, menedżerów, naukowców, działaczy samorządowych, liderów społeczności lokalnych, zajmujących się problemami rozwoju uzdrowisk i zagadnieniami klasteringu,
-
wymiana doświadczeń i prezentacja dobrych praktyk w zakresie klasteringu i rozwoju uzdrowisk jako inspiracja do dalszego doskonalenia ich działalności.
-
Inspiracja do prac badawczo-rozwojowych służących kreowaniu innowacji w działalności uzdrowisk Polski Wschodniej.
W konferencji wzięło kilkadziesiąt osób, reprezentujących przedsiębiorstwa i samorządy lokalne, podmioty klastrowe i media, nie tylko z Polski Wschodniej, lecz także z innych regionów naszego kraju. Konferencję poprzedziło III posiedzenie Rady Klastra. Przy okazji Konferencji przedsiębiorstwa uzdrowiskowe miały okazję zaprezentować swoją ofertę produktowo-usługową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników.
W trakcie konferencji, której przewodniczyli prof. dr hab. Janusz Zdebski i prof. dr hab. Jan Krupa, wygłoszono osiem referatów plenarnych, odbyły się dwie debaty panelowe i dwa warsztaty klasteringowo – uzdrowiskowe a także spotkanie integracyjne. Podczas obrad poruszono szerokie spektrum problemów uzdrowisk i gmin uzdrowiskowych, w kontekście rozwoju makroregionu Polski Wschodniej i całego kraju. Dyskusje dotyczyły istotnych aspektów bieżącego i perspektywicznego funkcjonowania wymienionych podmiotów i roli klasteringu w tych procesach. Debaty panelowe i warsztaty przebiegały w twórczej atmosferze żywego dialogu kompetentnych osób. Uczestnicy konferencji zyskali nową perspektywę i nowe punkty odniesienia dla swojej działalności, wynikające z możliwości jakie daje Innowacyjny Klaster Zdrowie i Turystyka „Uzdrowiska - Perły Polski Wschodniej”. W ich opinii poziom merytoryczny i organizacyjny konferencji był bardzo wysoki.
Główna idea Klastra, którego pomysłodawcą jest dr Jan Hermaniuk, to rozwój usług lecznictwa i turystyki uzdrowiskowej w Polsce Wschodniej, w powiązaniu z ekoturystyką, turystyką aktywną i kulturową. Ważnym obszarem współpracy w ramach Klastra jest wykreowanie innowacyjnych, kompleksowych produktów turystycznych i wypromowanie wspólnej marki produktów i Klastra, z zachowaniem zasad konkurencji w ich oferowaniu na rynku usług turystyczno-uzdrowiskowych. Celem Klastra jest także upowszechnianie pozytywnego wizerunku uzdrowisk Polski Wschodniej, wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk oraz promocja idei klasteringu.
Uzdrowiskowa inicjatywa klastrowa stanowi jedną z pierwszych inicjatyw tego typu o zasięgu ponadregionalnym w kraju. Działania w trakcie realizacji projektu, powinny pozwolić na wypracowanie zbioru modelowych, konkurencyjnych rozwiązań, możliwych do zastosowania na terenie różnych gmin uzdrowiskowych, w szczególności w Polsce Wschodniej. Chodzi bowiem o to, aby uzdrowiska stały się ośrodkami rozwoju gospodarczego nie tylko lokalnego, lecz również regionalnego i ponadregionalnego.
Podczas Seminarium zaprezentowali prezentacje:
-
Jan Krupa, Tomasz Wołowiec - ,,Uzdrowiska Polski Wschodniej wobec wyzwań rozwojowych – turystyka zrównoważona"
-
Piotr Komornicki - ,,Uzdrowisko XXI wieku – innowacje w uzdrowiskach na przykładzie „Uzdrowiska Iwonicz” S.A."
-
Małgorzata Janiec, Władysław Szajna - ,,Klastering w Polsce Wschodniej w kontekście krajowym i europejskim"
-
Jan Hermaniuk – ,,Innowacyjny Klaster Zdrowie i Turystyka „Uzdrowiska – Perły Polski Wschodniej” - cele, działania, rezultaty"
-
Patrycja Żegleń, Krzysztof Szpara - ,,Fundusze europejskie a rozwój turystyki w Polsce Wschodniej - diagnoza i rekomendacje"
-
Janusz Zdebski - ,,Kreowanie i promocja zintegrowanych produktów"
- Jerzy Drupka, Łukasz Wątroba - ,,Zarządzanie zintegrowanymi produktami turystycznymi – wybrane aspekty"
- Grzegorz Lasak – ,,Uzdrowiska a rozwój lokalny i regionalny – szanse i bariery na przykładzie województwa świętokrzyskiego"
Pliki do pobrania:
{phocagallery view=category|categoryid=9|imageid=0|limitstart=0|limitcount=30|detail=6|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaydescription=0}